FIRMA GODNA ZAUFANIA
LIVE CHAT

INTERNAUCI SUGERUJĄ SIĘ OPINIAMI W SIECI


Od 23 listopada 2015 roku do 7 stycznia 2016 roku prowadzone były w sieci badania dotyczące zachowań polskich internautów, zainicjowane przez Centrum Badania Opinii Klientów z Rybnika. Jak się okazuje, najczęściej poszukujemy opinii na temat produktów i usług. Lubimy też ostrzegać innych przed złymi praktykami nieuczciwych przedsiębiorców.

Przeprowadzony na grupie 605 respondentów sondaż jednoznacznie wykazał, że aż 44% Polaków wystawia najczęściej negatywne komentarze w Internecie, ostrzegając tym samym pozostałych użytkowników przed nieuczciwymi firmami. Z kolei 30% internautów pisze opinie pozytywne, a 26% klientów nie wypowiada się w ogóle.

Co tyczy się zaś samego celu poszukiwań, zdecydowanie największa grupa respondentów (45%) wskazała, że googluje opinie na temat produktów czy usług. Nieco mniej, bo 22% ankietowanych szuka firm ze swojej okolicy, z kolei 13% sięga do sieci w celu znalezienia lokalnych informacji.

Jak wynika z przeprowadzonych na przełomie roku badań, co zarazem stanowi potwierdzenie wyników poprzedniego pytania, bardzo często (53%) w podjęciu decyzji zakupowej sugerujemy się opiniami innych użytkowników. 25% społeczeństwa korzysta z porad pojawiających się w Internecie czasami, 9% rzadko, a jedynie 13% nie ulega wpływom pozostałych komentarzy.

Tym samym respondenci zgodni byli co do faktu, że pojawiające się w sieci informacje na temat firm i sklepów z pewnością zwiększają ich wiarygodność (86%). Tylko 14% ankietowanych nie podziela zdania pozostałych.
Biorąc pod uwagę częstotliwość wyszukiwań firm i usług z okolicy, aż 38% internautów sięga do sieci kilka razy w miesiącu, a 27% kilka razy w tygodniu. Z kolei już 10% badanych korzysta w tym celu z wyszukiwarki każdego dnia. 16% ankietowanych sięga po takie informacje tylko kilka razy w roku, a jedynie 9% nie szuka przedsiębiorstw z okolicy w ogóle.

Co zaś tyczy się samego dostępu w sieci do firm z okolicy, aż 84% nie ma problemu ze znalezieniem informacji na temat lokalnych usług. Wyłącznie 10% miewa z tym trudności, a 6% internautów uważa to za bardzo trudne zadanie.

Podsumowując, Polacy bardzo często szukają w Internecie wiadomości na temat interesujących ich usług i produktów. Często sięgamy też po opinie na temat funkcjonujących w pobliżu miejsca naszego zamieszkania przedsiębiorstw. Takie dane zdecydowanie potwierdzają wyniki analizy wykonanej przez firmę Gemius i Związek Pracodawców Branży Internetowej, według której już około 25 milionów Polaków korzysta z sieci praktycznie każdego dnia.