FIRMA GODNA ZAUFANIA
LIVE CHAT

ROŚNIE ZAPOTRZEBOWANIE NA PRACOWNIKÓW


Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez firmę Randstad, na naszym krajowym rynku pracy sytuacja staje się coraz lepsza. Z publikacji jednoznacznie możemy wywnioskować, że do końca tego roku około 35% przedsiębiorstw zamierza zwiększyć zatrudnienie.

Badanie dowodzi, że największy popyt na pracowników zauważyć będzie można w branży przemysłowej, budowlanej, transportowej, w handlu i łączności. Co więcej, z tego samego raportu wynika, że aż jedna czwarta pracodawców planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy podwyżkę płacy.

Grzegorz Baczewski - przedstawiciel Konfederacji Lewiatan - tłumaczy jednak, że taka sytuacja nie jest do końca korzystna dla przedsiębiorców. Dlaczego? Niestety ostatnimi czasy coraz trudniej o pracowników z właściwymi kwalifikacjami. Tym samym wyższe zarobki oznaczają większe koszty produkcji. To z kolei budzi obawy właścicieli firm co do opłacalności wypełniania kontraktów.

Firma Randstad źródeł tej sytuacji szuka w coraz lepszej ogólnej sytuacji na rynku pracy i odpływie siły roboczej z Polski. Z pomocą jednak przychodzą nam Ukraińcy - jak wynika z raportu, około 40% przedsiębiorstw bierze pod uwagę możliwość zatrudnienia naszych sąsiadów ze wschodu. Co ciekawe, tylko w 2015 roku przyjęto 800 tyś. oświadczeń mówiących o zamiarze zatrudnienia w Polsce mieszkańców Ukrainy.